Forum Lubliniec Strona Główna Lubliniec



"Oddając krew-ratujesz życie"!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lubliniec Strona Główna -> Archiwum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
HARCERZ
Mała Brązowa
Mała Brązowa



Dołączył: 21 Gru 2005
Posty: 434
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Skąd: W-wa

 PostWysłany: Wto 18:32, 22 Sty 2008    Temat postu: "Oddając krew-ratujesz życie"! Back to top

"Oddając krew - darujesz życie”Exclamation

... ilu z nas zastanawia się głębiej nad tymi słowami? Czy możemy coś zrobić dla drugiego człowieka? Czy możemy dołożyć swoją cegiełkę do ratowania życia? Czy możemy być honorowymi dawcami krwi?


...tak możemy! To wszystko jest możliwe!...zwłaszcza wśród sportowców którzy niejednokrotnie na tle społeczeństwa wyróżniają się wielką witalnością i zdrowiem!

Wiem to z autopsji...sam od 18 lat oddaję krew i dlatego przy tej małej rocznicy (...18 lat to już pełnoletność J ) pomyślałem że chociaż w małym stopniu przybliżę ideę honorowego krwiodawstwa!


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Kilka słów z historii:

Pierwszy w kraju ośrodek zajmujący się problemami krwiodawstwa został utworzony w 1935 roku przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Otrzymał on nazwę Instytutu Pobierania i Konserwacji Krwi.

Rok później Polski Czerwony Krzyż zorganizował w Łodzi Centralną Stację Wypadkową, w skład której wchodził Ośrodek Przetaczania Krwi.

W pierwszych latach działalności obydwa ośrodki zajmowały się opracowaniem zasad i podstaw leczenia krwią i ich popularyzacją.

W ostatnim roku przed wybuchem II wojny światowej działały w Polsce trzy ośrodki przetaczania krwi. Dysponowały one około tysiącem stałych krwiodawców. W czasie wojny gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na krew. Masowo zgłaszać się zaczęli honorowi dawcy krwi, a jako pierwsze oddały krew sanitariuszki i pielęgniarki. W okresie Powstania Warszawskiego masowy, spontaniczny i bezinteresowny udział, a w szczególności kobiet i młodzieży należy do najpiękniejszych kart historii Polskiego Czerwonego Krzyża.

Pierwsza stacja przetaczania krwi po wojnie powstała już w marcu 1945 roku w Łodzi.
1958 roku Rada Ministrów powołała do życia Instytut Hematologii w Warszawie. Służba krwi podporządkowana została resortowi zdrowia, Polski Czerwony Krzyż zajmuje się odtąd zagadnieniami propagandy krwiodawstwa oraz werbunkiem dawców honorowych.

W pierwszych latach działalności Instytut zajmował się usystematyzowaniem i ujednoliceniem przepisów leczenia krwią oraz tworzeniem nowych placówek służby krwi. Instytut prowadzi także szkolenie fachowe pracowników nauki, laborantów i techników.

Kluczową rolę w rozwoju honorowego krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża odegrały Kluby Honorowych Dawców Krwi. Działały one w pierwszych latach przy zakładowych i szkolnych Kołach PCK, a ostatnio stanowią podstawowe jednostki organizacyjne Polskiego Czerwonego Krzyża.

Kluby powstawały i działały we wszystkich środowiskach - w zakładach pracy, w wojsku, milicji, szkołach, na uczelniach, w dużych i małych miejscowościach. Warto zauważyć, że najaktywniejsze kluby działały w tych zakładach pracy, gdzie występowały najcięższe warunki pracy - w kopalniach, hutach, stoczniach i na kolei. Pracownicy tych zakładów okazywali się najofiarniejszymi, bezinteresownymi krwiodawcami PCK.

73 lata historii a idea są wciąż te same...pomoc drugiemu człowiekowi!

Czy jesteśmy na tyle świadomi aby dołączyć do grona ludzi ratujących ŻYCIE?


To nie boli, nie jest groźne dla życia i zdrowia! Uwierzcie! Czy dołączycie do grona Honorowych Dawców Krwi?

Wybór zależy od Was...


HARCERZ


Więcej informacji:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
GREG




Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 91
Przeczytał: 0 tematów


 PostWysłany: Wto 21:16, 22 Sty 2008    Temat postu: Back to top

...Jestem Honorowym Dawca Krwi i oddaje krew od 18-tego roku zycia. To prawda - oddanie nic nie kosztuje ale krwiodawcow jest coraz mniej poniewaz czesc chce miec pieniadze z tego a druga polowa boi sie ze zachoruje na nieuleczalna chorobe bo sie nasluchala opowiesci tych ludzi ktorzy o krwiodawstwie nie maja zielonego pojecia...

...Moze malo kto wie ale po oddaniu pewnej ilosci krwi mozna poruszac sie w wiekszych miastach komunikacja miejska za darmo. Sa znizki dla dawcow przy planowaniu wypoczynku np. w gorach, duzo lekow jest tansza i po kazdej donacji otrzymujemy kilka tabliczek czekolady, konserwe miesna, batony czekoladowe i czesto drobny upominek od Stacji Krwiodawstwa...

...Zycie jednak pokazuje ze mentalnosc obojetnosci sie zmienia gdy my sami ulegniemy wypadkowi a w zapasach szpitala nie ma naszej grupy co ostatnio jest coraz czestszym problemem...

...Osobiscie procz bycia HDK posiadam KREWKARTE ktora obok imienia, nazwiska, daty urodzenia i pesel, umieszczona jest grupa krwi jej właściciela oraz logo placówki, która ją wydała wraz z datą badań. Jest ważna tylko z dowodem tożsamości. - Może okazać się bezcenna, jeżeli natychmiast potrzebujemy pomocy lekarskiej - Na przykład, gdy ulegniemy wypadkowi drogowemu...

...Jednak procz oddania krwi honorowo mozna oddac na konkretny cel. Tu wlasnie zaczynaja sie schody poniewaz centra krwiodawstwa w polsce nie sa polaczone zadnym wspolnym systemem. Oczywiscie w pewnym stopniu jest to zrozumiale gdyz ktora stacje byloby stac na przewiezienie 450ml krwi na drugi koniec polski? Dlatego Ja gdy otrzymam informacje ze ktos potrzebuje mojej grupy sam jade tam gdzie trzeba i moze koszty przeznaczone na dojazd sa wysokie to czasem te pol litra moze uratowac zycie...

...Kilka lat temu rowniez zostalem wpisany do miedzynarodowej bazy dawcow szpiku kostnego i w zeszlym roku mialem okazje byc dawca m.in.plytek krwi dla dziewczyny chorej na bialaczke. Oczywiscie wielu mi mowilo ze to niebezpieczne ale czlowiek bez czlowieka nie potrafi zyc i nie mozna byc obojetnym na cudze nieszczescie...


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Alek
Mała Srebrna
Mała Srebrna



Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Katowice

 PostWysłany: Śro 8:48, 23 Sty 2008    Temat postu: Back to top

Jestem Honorowym od kilku lat.
Zapewne z tych samych powodów, co i pozostali.
W każdym normalnym człowieku istnieje potrzeba budowania, dawania innym.
Wyraża się różnie, często również poprzez krwiodawstwo.
Panowie, jestem zaszczycony przebywać w Waszym towarzystwie!
Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lubliniec Strona Główna -> Archiwum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach